Europejskiego Dnia Języków

W czwartek 26. września z okazji Europejskiego Dnia Języków odbył się w naszej szkole apel przygotowany przez klasę VII we współpracy z wychowawczynią panią Dorotą Szyndrowską-Czerkies, opiekunką Szkolnego Klubu Europejskiego ,,Gwiazdki”.

W pierwszej części spotkania siódmoklasiści przypomnieli ideę oraz historię tego święta i przedstawili różnorodne korzyści płynące

z poznawania języków obcych. Cztery ósmoklasistki zacytowały wypowiedzi twórców literatury niemieckojęzycznej na ten temat. Pojawiła się także informacja o istnieniu Dzień Języka Ojczystego. W drugiej części imprezy publiczność uświadomiła sobie wyjątkowość ludzkiego języka jako systemu znaków służących porozumiewaniu się – poprzez porównanie zabawnych rysunków przedstawiających młode istoty: niemowlaka i małpkę. Chętne osoby odpowiadały także na podchwytliwe, żartobliwe pytania dotyczące języków, odgadywały języki ojczyste osób przedstawionych na zdjęciach. Kolejne zadanie skierowane do zgromadzonej szkolnej społeczności polegało na posegregowaniu przykładów użycia języka na pozytywne i negatywne.

Na zakończenie odczytany został apel polskich językoznawców

o poprawne używanie języka polskiego: o stosowanie typowo polskich znaków graficznych i nieuleganie złej ,,modzie” na wulgaryzację języka.

Oby nie pozostał on bez echa! Wszyscy powinniśmy bowiem brać odpowiedzialność za swoje słowa, używać języka kierując się dobrymi intencjami, a także troszczyć się o poprawność językową swoich ustnych oraz pisemnych wypowiedzi. Trzeba o tym pamiętać również w odniesieniu do języków obcych, które oczywiście warto poznawać.