WARSZTATY Z SENIORAMI

Trwa Europejski Tydzień Kodowania (#CodeWeek2019), w ramach którego europejskie państwa starają się zorganizować jak największą liczbę wydarzeń związanych z programowaniem. Idea jest prosta- zależy nam na tym, aby w tę inicjatywę zaangażowało się możliwie najwięcej osób, niezależnie od wieku i zawodu. Nie chodzi o to, aby wszystkie dzieci zostały programistami, ale by w przyszłości potrafiły wykorzystać to, czego uczy programowanie.

 Nasza szkoła również włączyła się do tej społecznej inicjatywy. Dnia 8 października dzieci klas 1-4 zaprosiły dziadków na zajęcia komputerowe. Chciały pokazać, jak korzystać z nowych technologii, jak rozwijać zainteresowania przy wykorzystaniu współczesnych środków komunikacji. Tym razem wnuczęta przejęły rolę nauczycieli –  demonstrowali, jak „oswoić komputer”, by stał się posłusznym, wygodnym i użytecznym narzędziem, pomocnym w życiu codziennym. Naturalnie nie chodziło o to, by kogoś na siłę posadzić przed komputerem i przymuszać do korzystania z niego. Warto jednak zachęcać  seniora, by chociaż spróbował. Wtedy sam przekona się, czy faktycznie komputer (Internet) ma Mu coś do zaoferowania, czy odpowiada Jego  potrzebom.

Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs:  „Czego nauczyła się moja babcia/mój dziadek?”. Odważne babcie (Leny, Jagody i Zuzi) pokazały, że umieją malować, pisać, kopiować przy użyciu komputera.

 Podsumowanie spotkania nastąpiło przy wspólnej herbatce, kawce i cieście. Organizatorki imprezy, pani Janina Pieczonka i Monika Wąchała, podziękowały wszystkim za przybycie oraz udział w tej wyjątkowej lekcji informatyki.