W celu wzbogacenia programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, klasy I-IV wraz z wychowawcami, trzeciego listopada 2021 roku wybrały się na ścieżkę przyrodniczo-leśną w Dzikowie. W Budynku Edukacji Leśnej „Sosna Gubińska” przywitał nas pan Andrzej Nowacki i przedstawił dzieciom prezentację o grzybach i ptakach. Po zakończeniu prezentacji udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą.

Początek ścieżki ma swoje miejsce przy oryginalnej, drewnianej “Bramie do lasu”, z planem trasy i ważnymi informacjami, dotyczącymi właściwego zachowania się w lesie. Pierwsza napotkana tablica przybliża istotę ekosystemu leśnego. Następna natomiast przedstawia życie i rolę mrówek w lesie. Trzy kolejne tablice wskazują różne aspekty obecności owadów w ekosystemie. Pan Nowacki wyjaśnił konieczność przeprowadzania agrolotniczych zabiegów ratowniczych, tłumacząc umowność pojęcia ,,szkodnik”. Podczas dalszej wędrówki widzieliśmy tablice poświęcone: zwierzętom leśnym, tajemniczej regularności ptasiego śpiewu, czy też warstwowej budowie lasu. Na ścieżce spotkaliśmy prawdziwy paśnik, pułapki feromonowe na owady.  Na swojej trasie spotkaliśmy również głaz z okresu I wojny światowej, poświęcony jej ofiarom.

Po powrocie ze ścieżki przy rozpalonym ognisku usmażyliśmy kiełbaski i z dużym zasobem nowych wiadomości wróciliśmy do domu.