Dnia 3- go  października 2023r., dzięki organizacji i sponsoringowi  Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bobrowicach , Szkołę w Dychowie odwiedziło kino sferyczne „ Blaszany Bębenek”. Niepozorny, czarny namiot, a w nim mięciutka poduszka dla każdego, mnóstwo ciekawostek i magiczności przez 30 minut seansu. Odbyły się  4 seanse dla różnych grup wiekowych. W projekcji filmu  „Zaczarowany globus”  wzięły udział  dzieci z naszego przedszkola  i  uczniowie klas I – III. Dzieci mogły  dowiedzieć się z filmu o faktach naukowych  takich jak:
• Ziemia kręci się wokół słońca
• Rok jest podzielony na cztery pory roku, ale pogoda nie zawsze współgra z tym podziałem
• Zwierzęta i rośliny przystosowały się do zmian spowodowanych porami roku i nie mogą bez nich istnieć
• Pory roku wyglądają inaczej  na równiku i inaczej na biegunach, z powodu  różnej wysokości słońca nad horyzontem
• Pochylona oś  Ziemi wpływa na kat padania na nią promieni słonecznych, w konsekwencji doprowadzając do powstania pór roku
• Zima i lato na półkulach północnej i południowej występują w różnym czasie.
Drugi film pt.: „Satelix” obejrzały dzieci  z klasy IV i V. Film opowiada o satelitach, które są z nami cały dzień . Kiedy się budzimy , idziemy  do szkoły, pracy, kiedy spędzamy czas z rodziną czy też wieczorem. W ciemnościach pilnują nas, gdy śpimy . Bez nich nie mielibyśmy nawigacji w naszych samochodach i telefonach komórkowych, dokładnych prognoz pogody a właściwie wielu przedmiotów codziennego użytku. Technologie satelitarne pomagają nam każdego dnia. Są symbolem międzynarodowej współpracy i mogą nam umożliwić życie na tej planecie przez kolejne tysiąclecia.
Po takiej dawce satelitarnych informacji uczestnicy seansów  wyszli zadowoleni, a zarazem  bardziej uświadomieni jak działa  otaczający nas świat  i  wszechświat również, chociaż ten zawsze będzie zagadką dla ludzkości.