W dniu 10 października 2023r. w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość- „Ślubowanie pierwszoklasistów”. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodziców, dziadków i bliskich. Nie zabrakło w tym dniu licznie zaproszonych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Bobrowice Wojciech Wąchała, starszy chorąży sztabowy Straży Granicznej – Maciej Walczak oraz chorąży Straży Granicznej – Martyna Królak, Sołtys wsi Dychów Janina Łukaszewicz, Ksiądz Proboszcz Marek Kowal, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Mirosław Pietrucha, Nadleśnictwo Brzózka reprezentowała Pani Marta Klupś. Gościliśmy również Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Katarzynę Murawa, panie reprezentujące Elektrownię Wodną w Dychowie: Panią Iwonę Mielnik oraz Panią Aleksandrę Miechowicz. Nie zabrakło również byłej wychowawczyni z przedszkola Pani Małgorzaty Orzeszko-Deszcz i Pani Ireny Białkowskiej.

Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Dekoracja sali dodatkowo podkreślała odświętną atmosferę. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. Wszystkich zebranych ciepło powitała pani Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dychowie Iwona Sancewicz. Po oficjalnej części, zanim pierwszaki zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Dzieci pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Gościom najbardziej spodobał się układ taneczny wykonany przez pierwszaków, do którego przygotowywali się przez cały miesiąc. Doniosłym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez najmłodszych wychowanków naszej szkoły. Wzbudziło ono wiele emocji. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor kolorowym ołówkiem. Tym samym pierwszoklasiści zostali symbolicznie włączeni do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Samorządowych im. Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Dychowie.  Na zakończenie goście oraz rodzice uczniów klas pierwszych wręczyli im upominki życząc dalszych sukcesów w szkole. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To wydarzenie na długo zostanie w pamięci wszystkich, ale szczególnie najważniejszych, bohaterów tego dnia, czyli uczniów klasy I.