Dnia 24 października 2023r. uczniowie klas I – IV, wraz z wychowawcami i bibliotekarką pojechali na wycieczkę do Żagania. Naszym celem było zwiedzanie Pałacu Książęcego oraz biblioteki w Zespole Poaugustiańskim. Organizatorem wycieczki i  sponsorem kosztów przejazdu autokarem była  Gminna Biblioteka Publiczna w Bobrowicach, za co bardzo dziękujemy. A dlaczego wycieczka odbyła się teraz? Ponieważ w październiku obchodzimy święto bibliotek szkolnych. Pałac okazał się bardzo pięknym i okazałym obiektem, którego do tej pory uczniowie  nie znali, chociaż mieszkamy w bliskiej okolicy  Żagania. Dzieciom bardzo spodobała się Galeria Dobrego Diabła, która znajduje się w podziemiach pałacu.

Natomiast, gdy wybraliśmy się do Biblioteki Poaugustiańskiej, to było wielkie zdziwienie, jak ona wygląda  i jakie tam znajdują się książki. Zadziwiał  nas duży format i to, że nie można ich dotykać gołymi rękoma, tylko w białych rękawiczkach,  mogła to zrobić tylko Pani tam pracująca. Takie obowiązują zasady, ponieważ znajdujące się tam  książki są bardzo  stare  i trzeba je chronić przed zniszczeniem. Bardzo miło spędziliśmy dzień, było dużo wrażeń  i nowych doświadczeń poznawczych.

Uzupełnieniem atrakcji dnia  była wizyta w kaktusiarni u Pana Zdzisława, który   od ponad 40 lat hoduje i kolekcjonuje mnóstwo  gatunków  kaktusów. Uczniowie  byli zachwyceni kolekcją  i zakupili   różne okazy roślin.  W radosnej atmosferze powrócili  do Dychowa.